13 Ocak 2016 Çarşamba

New York'ta Yapılması Gerekenler

Kış günlerinin soğuk ve puslu havasına rağmen bu güzel yaz görüntüleriyle tekrar NYC 'yi yaşamak iyi oldu benim için. Hem de artık bu sene için planları yapmaya başlamalı diye düşünüyorum. Bakalım bu sene nereleri görme şansımız olacak?

NYC öyle turistik bir şehir ki , aslında beğenmeyeceğimiz şeyleri bile reklam gücü ile bize satmayı başarmışlar. Bunu daha önceki gelişimde anlamıştım. Hatta burası Times Square olamaz demiştim, hayallerim yıkılmıştı :)

2015 için  NyC rehberim aşağıda...
        m&m mağazası , hemen Times meydanının arkasında, mutlaka uğranmalı, bol alışveriş yapılmalı. Çikolatadan farklı olarak pijama,önlük,tabak,bardak,oyuncaklar çok çekici. Arada ikram edilen sıcak çikolatayıda yudumlamak harikaydı.

Times Square insan selinin yaşandığı meydan, çok turistik, çok kalabalık, çok çeşit insan burada. Görülmesi gereken yerlerin ilki, ama yeme-içme derseniz uzun soluklu oturacak mekanlardan çok hemen ye-kalk modeli yerler daha fazla.    Empire State mi Rockerfeller Center'ın tepesine mi çıkmak derseniz tercihim Rockerfeller olur.  Empire State'e çıkış çok zamanımızı aldı, kalabalık sıra bekleme ve o sırada kocaman göbekli bir hamile olarak sıra beklemek hoşuma gitmedi. Empire State'e arkadaşlarımla akşam çıkmıştım, NYC'nin gece görüntüsü muhteşemdi, her yer ışıl ışıl aynı filmlerde gördüklerimizden.
Rockerfeller'a ise gündüz annem ve Beyaz'la çıktık, güneşli bir günde NYC 'yi farklı açıdan görmek yine harikaydı. Bu arada o sırada kıyılan nikaha da şahitlik ettik, bekar çiftler için NYC manzaralı bir terasta atılan imza eminim çok havalıdır. Yukarı katlara çıkmak da hiç zamanımızı almadı, fiyatlar da aynıyken Rockerfeller'a çıkıp Empire State'i parmaklarınızın arasına almak daha mantıklı:)


Özgürlük Heykeli, aslında New Jersey 'de bulunan fakat herkesin NYC' e ait olduğunu sandığı ada, biz New Jersey'den vapura bindik, oradan ise NYC'ye geçtik, yani gidiş dönüş bileti ile farklı eyalete geçiş yapabiliyorsunuz. Biz normalde heykelin içine de çıkabilecektik fakat çok kalabalık olduğundan gözüm hiç kesmedi, sadece parkta gezdik, kocaman limonatalarımızı içtik ve NYC 'nin tadını çıkarttık.


Central Park herkesin bildiği, NYC halkının sabah-öğle-akşam koştuğu , spor yaptığı, bir sürü filmin çekildiği, aynı zamanda da şehrin tam ortasının bulunduğu yer. Çok çok büyük ve yeşil bir park, o kadar trafiğin gürültünün yanı sıra burası sessiz, huzurlu bir park. Akşamları her park ta olduğu gibi güvenlik probleminden dolayı kapanıyor, zaten akşam akşam kimsenin gezmek isteyeceğini düşünmüyorum.

Arkadaki bina ünlülerin apartmanı, diğer resim ise NYC nin tam ortası, Beyaz oyun oynadı dans etti baya eğlendi.

Times meydanında Madame Tussauds balmumu müzesi var, daha önce Amsterdam 'da da gitmiştim ve sanırım oradakini daha çok beğenmiştim. Burada heykellerin haricinde film bile yapmışlar 4 boyutlu Avengers izledik, Beyaz biraz korktu ama yinede eğlendi. Ne de olsa en sevdiği kahramları izlemiş oldu.

2. resimdeki hanım ise Madame Tussauds- Maria Tussauds'un annesi balmumu uzmanının evinde hizmetçi olarak çalışmış, kızının da bu sanatı öğrenme imkanı olmuş, sonuç:  tüm dünyaya sanatıyla ismini duyurmuş, harika bir başarı.


Brooklyn köprüsü de NYC'nin olmazsa olmazlarından, bu sefer tam köprü boyunca yürüyemedim, çünkü hem sıcak hem kalabalık hem 9 aylık kolay olmadı:) Brooklyn köprüsünden çıkıp Wall Street Finans merkezine gitmek çok kolay, oradaki boğaya dokunmak parasal anlamda şans getiriyormuşşşşş..:)
Herkeste bir fotoğraf çekme isteği vardı:)


Rockerfeller center civarı hem alışveriş hem de birşeyler yemek-içmek için güzel bir nokta. Times'a çok yakın zaten, hele oradaki Lego mağazası bizi bizden aldı...

Hangisini alacağına karar verememiş bir Beyaz, biz Lego Duplo'lar ile çok güzel zaman geçirdik, herkese tavsiye ederim.

Outlet yazısı ile görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder