22 Eylül 2015 Salı

Amerika'da Doğum - Pasaport Çıkartma Süreci

Gitmeden acaba nasıl olur, çıkartmak zor mu diye düşündüğüm bir konu.. Biraz süre isteyen ama hiç de zor olmayan bir işlem.Korkmaya gerek yok yani.


Bizden farklı olarak Amerika'da ve birçok ülkede Birth Certification denilen Doğum sertifikası çıkarılıyor bebeğinize. Daha hastaneden çıkmadan bu konu ile ilgilenen memur odanıza geliyor ve sizin ve çocuğunuzun bilgilerini alıyor. Bu aşamada isim vermiş oluyorsunuz zaten. Daha sonra yazılan bilgileri kontrol edip imzalıyorsunuz.

Birkaç gün içinde bizim sertifikamız çıktı, hastaneden bir kağıt alarak doğum yaptığım bölegedeki Belediye ofisine gittik. Öğlen saatlerinde açık olan bu ofisten sertifikamızı ve 2 tane daha örneğini yarım saatte alarak çıktık. Herbir belge bizim noter işlemlerimiz gibi ücretli, istediğiniz sayıda alabiliyorsunuz. Biz toplam 3 tane aldık.

Bu çıktıktan sonra 2 günlük işiniz kalıyor :)


Hastaneden çıktıktan sonra uygun olduğunuz bir zaman hemen bebeğinizin pasaport fotoğrafını çektirin. CVS marketlerin içinde Photo yazıyorsa oralarda çektirebiliyorsunuz. O kadar rahatlarki hemen beyaz bir karton çıkarttı fotoğrafçı ben bebeği yatırdım, gayet basit bir makina ile çekti fotoğrafı.2 dakika içindede verdi.

Doğum sertifikası ve fotoğraf bebek için, biz anne baba içinse içinde Amerika vizesi olan pasaport ile başvurumuzu yapmaya gittik. 376 Hudson St New York Passport Agency gideceğimiz adres, zaten yeri bizim oturduğumuz adrese çok yakındı. Anne baba ve çocuğun burada olması zorunlu.


Burada güneşin altında beklediğimiz saatler aklıma geliyor şimdi, zordu gerçekten :)


Sabah 10.00 da gittiğimiz bu adresten akşamüstü 18.00 de çıktık, önce dışarıda sıra bekledik, sonra içeride. İçeriye yiyecek içecek almıyorlar, aç susuz ve yanımızda bebekle zor saatler geçirdik diyebilirim. En azından yeni doğum yapmış insanlara öncelik verilebilir diye düşünüyorum. Çünkü yeni operasyon geçirmiş biriyim aynı zamanda emziren bir anneyim.

Başvurumuzu yaptık, hızlı pasaport istediğimizi söyledik bunun içinde 60 dolar fazladan ödeme yaptık. Ertesi gün öğleden sonra saatlerinde gelip alabileceğimizi söylediler, gerçektende o saatte gelip yine 30 dakika dışarıdaki sırayı bekledikten sonra hemen pasaportumuzu aldık. Hatta 1 gün öncesinde o kadar yorulmuşuz ki bu kadar kısa sürede vermelerine çok şaşırdık. Pasaportu almak için ebeveynlerden birinin tek başına gelmesi yeterli.

Doldurduğumuz formda, sosyal güvenlik numarasını 0000 olarak yazdık çünkü henüz çıkmamıştı. Biz döndük o numarada verdiğimiz adrese postalandı yani 15 gün bekleyip pasaport çıkartırsanız bu numarayı da pasaporta işletebilirsiniz.

Yine formda göz rengini soruyor bizimki belli olmadığı için oradaki memur hangi renk olacağına inanıyorsanız onu yazın dedi.

Ben formda yanlış yazıp üzerini çizdim hiç problem değil dediler, yeni form vermediler yani. Eksikler varsa da görevli size söylüyor o sırada yazıyorsunuz. Ve işiniz bitiyor.

Göründüğü ve sanıldığı gibi zor bir işlem değil, biraz bekleme işi var NYC'de diğer eyaletlerde oda yoktur belki.

14 yorum:

 1. Merhabalar didemveburak bizimde bir kızımız oldu 01.01.2016'da bizde pasaport başvurusu yapıcaz. Lakin doğum sertifikasını fotokopisi yeterli oluyormuş ve başka neler gerekli şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, öncelikle hayırlı olsun kızınız:) Gerekli olarak bebeğin fotoğrafı anne-baba pasaportu ve doğum sertifikasının aslını verdik biz. Zaten alırken fazla çıkartmıştık. O sertifikayı Türkiyede kimlik çıkartırken de kullandıkç

   Sil
 2. Merhaba bilgiler için teşekkürler öncelikle. Birşey sormak istemiştim acaba passport agency için daha önceden randevu almaya gerek oldu mu yoksa direkt Oray'a gidip sıraya girince kabul ediyorlar mı.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Güzel bilgiler için öncelikle teşekkür ederiz, acaba passport agency için randevuya gerek yok mu direk kapıda sıraya girince alıyorlar mı diye sormak isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim umarım işinize yaramıştır. Direk sıraya giriyorsunuz, içeri alıyorlar. Önceden randevu alma sistemi de var ama uzun bir süreye randevu veriyorlar. Kendiniz gidip hallederseniz 1 günde halledebilirsiniz.

   Sil
 4. Bilgiler için çok tesekkur ederiz, bizimde 10 gün önce bi oğlumuz oldu. Biz Philadelphia pasaport agency den başvuru yapıcaz bize 29 hazirana randevu verdiler, direkt sıraya randevusuz girecegimizden nasil emin olabiliriz sonuçta randevuyla çalışan bi sistem simdiden cok tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun minik oğlunuz, bence direk gidin 2 günde bitirebileceginiz bir işlem. Randevu ile de çalışıyorlar o Zaman bizim gibi ilk gün sırada beklemek zorunda kalmazsınız, tercih sızın :)

   Sil
 5. Kimlik çıkarmak için elçilige gidixez fakat adres beyaninda bulunmamistik sorun olur mu acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orada yazıyorsunuz, eğer kira sözleşmeniz varsa yanınızda götürün derim.

   Sil
 6. Merhaba,
  NY Passport Agency'e randevu almadan mı gittiniz?
  Hızlandırılmış pasaport için bilet istiyorlar, rezervasyon yeterli mi yoksa kesin bileti mi istiyorlar?
  Yarımcı olabilirseniz sevinirim.

  Teşk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, biz randevu almadan direk gittik. Biletimiz vardi ama göstermek gerekmedi, çünkü hızlandırılmış servis var ücretini ödediğiniz Zaman bir belge sormuyorlar.

   Sil
 7. Baba eğer benimle amerikaya gelmezse nasıl bir işlem yapabilirim.

  YanıtlaSil
 8. Merhaba, Baba bizimle yurt dışına gelmeyecekse nasıl paraport çıkartabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, gelmese de çıkarabiliyorsunuz, fakat prosedürünü tam bilmiyorum. Sanırım buradan gitmeden baba size muvakatname veriyor ve sizde onu ingilizceye çevirtiyorsunuz. Yine de bunun için daha kapsamlı araştırma yapmanızı öneririm, kolay gelsin.

   Sil