16 Eylül 2015 Çarşamba

Amerika'da Doğum Küvozde Kalma

Amerika'da doğuma karar verdiğinizde mutlaka hastanenin yenidoğan servisi var mı, fiyatları nedir diye bakmanızı öneririm. Çünkü başınıza gelebilecek böyle de bir durum var.

Benim kızım  malesef solunum sıkıntısı ile doğdu. Dolayısıyla doğduğu anda yanıma bile getirmediler. Sadece ilk anda hemşirelerin elinde gördüm o kadar...


  Sonrası ise sadece ağlama sesini duyduğum kızıma ameliyattan çıkıp ayaklarıma da his geldiğinde yoğun bakım servisinde ulaşabildim. Tabi hoş bir buluşma olmadı, damar yolu açılmış, her türlü parametresine bakılan minik savaşçı küvozün içinden bizim geldiğimizi anlamış gibi ağlarken sustu.


İlk gece kızım küvozde kaldı, oksijen verdiler, başında da bir hemşiresi vardı. Herbir bebeğe özel bir bölüm yapmışlar, perdeyle kapaltılan bu odanın ucunda ise hemşire oturuyor. Tüm hemşirelerin masası koridorda, ayrıca koridorda bebeklerin isimleri ve parametrelerini herkesin görebilmesi için ekran var, her şekilde kontrol ediyorlar.

İlk anlarda  damar yolundan beslenmesini sağladılar, sonralarda durumu iyi olunca mama verdiler. Onlar mamaya formula diyorlar ve siz izin vermiyorsanız mama vermiyorlar. Bana sorduklarında hem emzirme hem mama verebilirsiniz dedim. Çünkü ilk doğumumda 3 . gün oğlumu emzirebilmiştim. Bu doğum ise erken olmasına ve üzücü bir durum içinde olmama rağmen ertesi gün süt verebildim. Her doğum ve süt ayrı bir hikaye yani.

İlk sütün iyileştiriciliğine inancım o kadar fazlaydı ki, gerçekten de benim gönderdiğim süt ile beslendikten sonra kızımızdan oksijeni kestiler, damar yolu açıktı fakat serumu da kestiler. İyiye gitmesi ve antibiyotik tedavisi almaması bizim şansımızdı :)

3 saate bir kızımı uyandırarak önce topuktan şekerine bakıyorlardı, sonra alt değiştirme en sonunda da beslenmesi ve gaz çıkartması ..  Gaz çıkartma yöntemleri bizim aksimize bebeği bir nevi oturur pozisyona sokup, bir elinizle çene altından hava alışını kesmemek için başını tutuyorsunuz, diğer elinizlede pıt pıt yaparak gazın çıkmasına yardım ediyorsunuz.

Ayrıca uyuyan bebeğiniz emmeyi kesince çene altından 2 parmak ile emmesi sağlıyorsunuz ki uyuyorsa bile beslenmeye devam etsin. Bunlar hastane hemşirelerinden öğrendiğim ufak detaylardı.

Kızımı 2 gece de kontrol etmek için tuttular, 3. günün sonunda bize verdiler. Tabi bu arada biz sürekli yenidoğan servisine gittik geldik, daha ne kötü durumda bebekler vardı onları görünce halimize şükrettik.

Ayrılırken formüla mama, bez, bez kremi gibi bebeğin ilk günler kullandığı ürünleri de verdiler. Formula mamalar orada daha çok sıvı olarak satılıyor. Yani aldığınız mamayı benmari usulu ısıtıp bebeğe veriyorsunuz. Tek kullanımlıklar çok rahat ucuna emzik takınca hemen biberon gibi oluyorlar. Yolculuk için inanılmaz rahat yani.

Manevi olarak üzüntünün dışında birde maddi boyutu var bu durumun. Hazırlıklı olunması gereken önemli bir konu yani. Biz kızımızı almaya gittiğimizde medicate yetkilisi geldi yanımıza, bizim yurtdışı sigortamız olmadığını bildiklerinden hastane faturasını devletin ödemesini istermisiniz dediler, biz de olabilir diyerek sordukları soruları cevapladık. Ama bize bu destek çıkmadı kendimiz ödeme yapacağız, ilk etapta kızımın hastane faturasını bilmediğimizden ödeyemedik çünkü biz hastaneden çıktıktan 1 ay sonra faturası geldi.

Çok güzel görünen olayların dışında bu gibi aksiliklerde olabiliyor, aklınızda bulunması amacıyla yazmak istedim. Allah çocuklarımızla sınamasın bizleri.

1 yorum:

  1. Geçmiş olsun..Doktorunuz sezeryan için neden biraz daha beklemedi ya da doğum başladığı için mecbur mu kaldınız?umarım doktor hatası olmamıştır.

    YanıtlaSil