9 Temmuz 2015 Perşembe

Washington DC Tam Bir Capital

New Jersey'de gezerken plansız bir başkent turu yapalım derken kendimizi araba kiraladıktan 3,5 saat sonra Washington DC'de bulduk. Hemen otel ayarlaması, oradaki arkadaşlarla fikir alışverişi yapıldı, nereler gezilmeli, nerde ne yemeli gibi. Birde bu şehire ayırdığımız gün sayısı 1 olunca en koordineli rotayı seçmemiz gerekiyordu.

The White House


Öncelikle otelimizden bahsedeyim, Capitol Hilton'da kaldık. İlk girişte çok eski bir hava estirdi otel, zaten yanlış hatırlamıyorsam şehrin tarihi binalarının içinde yer alıyormuş, kapısında öyle yazıyordu. Ama asansöre bindiğim anda teknolojinin bu binaya işlediğini gördüm, aynı zamanda otel odasıda çok konforluydu. Tek kötü yanı yurtdışına çıkan bizim gibi turistler için odalarda Wİ-Fİ olmamasıydı. Zaten odada çok kalmıyoruz diyerek bu özelliği de es geçtik. Yeri ise mükemmeldi, 2 blok sonra Beyaz Saray, yürüyorsunuz hop karşınızda Beyaz bir ev! Bu bölgenin adı National Mall, içersinde hemen hemen bütün gezilecek yerleri barındırıyor.

Aslında White House neden bizim dilimize saray olarak girmiş anlamış değilim. Gerçekten hiçbir ihtişamı olmayan, ama bir o kadar da asil bir ev bu White House. Belirli bir yerine kadar yaklaşabiliyorsunuz, gerisi korumalar altında tabi . Birde bu eve girmek isterseniz en az 6 ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, rezervasyon için inceleyebilirsiniz. Koskoca başkanın yaşadığı yere herkes elini kolunu sallayarak giremeyeceği için yoğun önlem almaları şart ..  Bu geziyi gerçekleştirdikten sonra şöyle bir yazı okudum, gelmiş geçmiş başkanlar ve eşlerinin yazdıkları kitaplarda ortak bir sorun varmış. Bu evin masraflarını, kim orada oturuyorsa o ödüyormuş, yani sadece kira alınmıyor, ama yediğin yemek, buraya gelen kuaför, ışıltılı yaşamın parasını Amerikan Başkanı kendi cebinden ödüyormuş. Yıllık maaşı 400000 Dolar olan başkan sadece evini geçindirebiliyor yani. Burada başkan olmak isterseniz atadan dededen birşeyler kalması gerekli :)
                                             
                                                        Çocuk da yaparım kariyer de ... :)


Beyaz Saray'ın yakınına kadar giderken elbetteki olağanüstü yeşilliklerin içinden geçtik, zaten Amerika'da yeşil olmayan yer yok gibi diyebilirim. Otoyollar mesela sürekli yemyeşil, şehir içlerinde her boşluk yeşil... Bu yeşilden insanlardan çok sincaplar nasibini almış burada. Yürürken pat diye karşınıza çıkarlarsa şaşırmayın, biz birazda besledik Beyaz'la, verdiğimiz cevizler bitince ayaklarımızın altındaki sincap ordusu hala açgözlülükle bize bakmaya devam ediyordu. Tırmalarlar diye düşündük, çünkü verdikçe yiyorlar, bitince de tekrar istemek amaçlı bizimle temas kurabilirlerdi :) Buralarda gezeceksiniz sincap beslemek için yanınızda birşeyler olsun, biz onları beslerken çok zevk aldık.White House'da resim işlerimizi bitirdikten sonra sağ yoldan aşağı doğru devam ettik, Washington Monunment çıkıyor karşımıza, bu taş dünyanın en yüksek dikili taşıymış. İçine girmek isterseniz tık tık. Heryeri görebileceğiniz yükseklikte bir yer. Taşın karşısına geçtiğimizde 2. Dünya Savaşı anıtı ile karşılaşıyoruz. Çok etkileyici geldi bana, Pacifik ve Atlantic olarak 2 bölümde birleşmiş , ortada fıskiyeli bir havuz var. Yerde ise şöyle yazıyor, Karada Zafer, Havada Zafer, Denizde Zafer, bu yazının üstünde ise kartallar var.


Washington Monunment                                                                                                                        Lincoln Memorial                                              

 2. Dünya Savaşı 

Buradan biraz daha yürüyüşe devam ederseniz Reflecting Pool ve sonrasında Lincoln Memorial (Lincoln Anıtı) görürsünüz, ki yine çok ihtişamlı. Reflecting Pool hep filmlerden bildiğimiz, en son aklımda kalan film sahnesi ise Kaptan Amerika'nın sabah koşusunu yaptığı yer. Havuzu bitirdikten sonra merdivenlerden çıkıp o ihtişamlı Lincoln anıtını görmek insanı mutlu ediyor. Lincoln köleliği kaldırmış bir Amerikan başkanıdır, kaldırdıktan kısa bir süre sonra da bir suikaste kurban gitmiş, ama heykelinin dikilmesine kimse engel olamamış.
                                                                                                                                           


Kore Savaşı anıtı, ölenlerin resimli görüntüleri, heykeller, gerçekten etkileyici. "Freedom is not Free." yazarak da ödedikleri bedel olduğunu belirtmiş hükümet.

Kore Savaş Anıtı Capitol , hükümet binası, Jefferson Memorial, Botanical Garden, hepsi yürüyüş mesafesinde gezilebilecek yerler. Bizim zamanımız az olduğu için buraları gezemedik.

Air and Space Museum 'a girdik sadece, bu şehirde müzeler ücretsiz, müzeseverler için tam bir cennet yani. Tabi ki bu durumda 1 gün değil birkaç gün ayırmanız lazım DC'ye. Uçakların çalışma sistemlerinden, eski savaş uçağı, yolcu uçağı, kargo uçaklarına kadar herşey vardı. Hepsinin içine girip bakabiliyorsunuz. Zevkli bir müze tavsiye ederim. Biz birde Uzaya Yolculuk adlı yarım saatlik gösteriyi izledik, oturuyorsunuz, arkanıza yaslanıyorsunuz ve tavanda sizin uzaya gitmenizi sağlayacak görüntüye dalıp gidiyorsunuz.


Georgetown'da görülmesi gereken yerlerden bence, akşam yemeğinizi orada değerlendirip yürüyüş yapabilirsiniz.

Biz Chinatown'a yakın Zaytınya restoranta gittik, 3 yıldır şehrin en iyi restorantı seçiliyormuş, Türk Restorantı aslında, genelde yurtdışında Türk restorantı tercih etmem ama bu sefer gidelim dedik. Tadı gayet güzel, hatta tavuk çorbası sunumuna hepimiz bayıldık. Önce bir tabak geldi içinde tavuk eti ve otlar var, garson çorbayı kim içecek diye sordu ve tabağı bıraktı, sonrasında bir sürahiden sıvı döktü hooop oldu mu sana tavuklu çorba. Bu sunum bizi hem şaşırttı hem de beğendik. Ben peynirli pide yiyerek midemi çok yormadım, yine patlıcanlı yemek tercihimizde oldu, isimleri ve tadı bizim bildiğimiz Türkçe. Restorant olarak çok şık, tercih edilebilir ama oralara kadar gitmişken Amerikan restorantları benim için öncelikli oluyor.
                                  

                                                                  Her şehirde olan Chinatown

Washington DC bana beklediğimden fazlasını verdi, tertermiz bir şehir, gezilecek hayran kalınacak anıtlarının sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Amerika turunuzda yer vermenizi şiddetle öneririm. Sanırım yeşil alan fazlalığından ötürü havası da çok temiz, nem oranı çok az, rahatça hem yürüyüş yapıyorsunuz hem de zinde kalıyorsunuz.

Burada Hop-on Hop-off turu satın alabilirsiniz, hem karada hem suda giden otobüsler var, şehrin heryerini görmek için ideal olabilir.


İyi gezmeler

2 yorum:

  1. muzelerin ucretsiz olması ne güzel. yine harika ayrıntılarla anlatıyorsun. iyi tatiller

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet ve müzeler çok çeşitli gerçekten. Teşekkürler canım size de iyi tatiller bıdıklarla.

      Sil