8 Nisan 2015 Çarşamba

Türkiyenin İlk Sokak Festivali Burada

Bu sene 3. sü düzenlenen Adanamıza ait Portakalçiçeği Festivalimiz Nisanın ilk haftasonu yapıldı. O kadar kalabalıktı ki, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen konuklar, Adanalı olup yine farklı şehirlerde yaşayan hemşehrilerimiz bu haftasonu bizi yalnız bırakmadılar.


Mart sonundan başlayıp Nisan ortasına kadar Adana'mız çok güzel kokar, sokağa çıktığınızda ağaçlardan yayılan portakalçiçeği kokusunu almamanız imkansızdır. Arabada giderken camı açıp o kokuyu içime çekmek gerçekten bir yaşam belirtisi oluyor benim için. Yavaş yavaş dökülen o beyaz çiçekler, festival sırasında başımızda taç olarak karşınıza çıkar.

Kartopu tanesi düşünün, ilk yıl o kadar sessiz sakin kutlamıştık, ben yeni doğum yapmıştım Beyaz'ı anneme bırakıp arkadaşımla kendimi festival coşkusunun içine atmıştım. Ama bu sene o kartopu büyümüş va adeta çığ etkisi yaratacak bir doğa harikası olmuştu. Sanırım seneye bunu katlayarak önümüze düşecek tekrardan. 90000 katılımcısıyla neler mi yaptık festivalde, ilk önce yağmura yakalandığımız için bebek arabasıyla pek konforlu olmadı bizim için, sonrasında eve sığınıp balkondan izledik korteji, yukarı açıdan çektiğim görüntüyü izlemenizi tavsiye ederim.

Aşağıda insanlar renk renk kostümler içinde, sırayla yürüdüler, daha sonra motorcuların gösterisi, klasik arabaların geçisi, çevre için  duyarlı mesajlar veren ağaçlar, doktorlar, okulların grupları, zaten tiyatro sanatçılarıyla rengarenk bir cümbüşü yaşadık.


Bu sene festival programımız çok genişlediğinden yapılan alanda genişlemişti, Merkez Park ve Atatürk caddesi festivalin ağır yükünü çeken semtlerimizdi. Ama farklı semtlerde kurulan konser alanlarını da yazmadan geçmeyeyim. Ev ekonomisini destekleyen standlar çok hoş olmuştu, satılan ürünler portakalçiçeği tadındaydı, portakallı taçlar, fularlar, reçeller, cupcake (özellike içi oyulmuş portakala yapılan cupcake bizim favorimiz oldu, Hatice'nin Kırkambar Atölyesi yapmış, facebooktan takip edebilirsiniz), belediyelerin dağıttığı portakal suyu, fotoğraf çektirmek için resim çerçeveleri... Bunların dışında ticari amaçlı gelmiş olan standları beğenmedim, orası para kazanma yeri olmamalıydı.

Benim önerim standa katılanların, çalgı grubunun (bu sene davulcular dahil olmuş, bu da kesinlikle olmaması gereken bir durumdu, birçok insan rahatsız oldu çünkü), yürüyüş yapanların bir amacı olmalı. Amacımız Adana'yı festival eşliğinde canlandırmak, enerjimizi tüm Türkiye'ye yansıtmak olmalı.

Seneye de aynı heyecanla, aynı coşkuyla umarım festivalimizi kutlarız, Adana dışındaki misafirlerimizi de bekleriz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder