3 Şubat 2015 Salı

Budapeşte : Sıcak kanlı şehir

Budapeşte için böyle bir başlık attım, çünkü hava soğuk olsa da şehirdeki sıcaklık gerçekten görülmeye değerdi.

Biz Budapeşte'yi o kadar güzel gezdik ki, gidecekler için bir rehber olacağına eminim, Viyana'dan Keleti durağına 2.5 saatte Railjet firmasıyla geldik, sanırım tren yerine otobüs tercih etsek daha uygun fiyatlı olabilirdi, ama bu kadar hızlı gelemezdik :) E yurtdışında da vakit nakittir diyerek her anımızı değerlendirmeye çalışıyoruz.


Keleti durağında şehir içi ulaşım için harita, tren bileti alabileceğiniz bir yer var, biz grup olarak günlük bilet almayı tercih ettik, 5 kişi 3300 Forint verdik.

Para hesabını şöyle yapabilirsiniz, 2 sıfır atın TL hesabınız kolayca çıksın, 33 TL 'lik biletle 5 kişi gezdik ...

Malesef Viyana'nın aristokratlığını bu şehirde göremedim, her tren istasyonunda bilet kontrolü yapılması, sanki Avrupa şehrinde değilmişiz imajı olarak beynimde canlandı.


Gelelim bu güzel şehri gezmeye, biz Peşte tarafında Buddha Bar Hotel Budapest Klotild Palace 'da kaldk. Vaci Utca caddesinin başında nehire çok yakın ve muhteşem bir oteldi. Kahvaltısı ise yine alışık olduğum Avrupa otellerinden farklı olarak çok çeşitliydi.  Ayrıca otelin Spa bölümünü de değerlendirdik, soğuk havada sıcak su çok gerekliymiş, her gidene tavsiye ederim.

Buddha Bar kısmında da güzel müzik dinleyip kokteyllerin tadına bakabilirsiniz.

Dev Buda karşılıyor bizi.

Gezi rotamızı çiziyorum,

Otelimiz Vaci Utca'da yani Peşte tarafındaydı, biz ilk olarak Citadel olarak adlandırılan Gellert Tepesine taksiyle gittik, Buda kısmına bu şekilde geçmiş olduk. Aslında çok yakın gibi görünsede yokuş çıkmak istemedik, yine de dileyenler için çıkılmayacak bir mesafe değil.

Yukarıda heykeli görünen Pagan Psikopos Gellert'in Hristiyanlığı kabul etmemiş ve bu tepeden bir varil içine konularak öldürülmüştür. Daha sonra bu tepenin ismi Gellert Hill olmuş.                      Budapeşte şehrinin 1945 yılında kurtuluşunun anısına dikilmiş olan Özgürlük Anıtı.
     

Aşklarını kilitleyip koyanlar var bu parkta.

Gellert Tepesinden yürüyerek nehir kenarına kadar indik, 41 no'lu tramvay ile 1 durak sonra Fishermans Bastion'un nehir kısmına geldik, buradan dileyenler için yukarı çıkan bir sistem var, ama sıra çok olduğu için biz beklemedik ve yürüyerek yukarı doğru tırmandık, çok kolay oldu diyemeyeceğim ama romantik yolda yürümek insana iyi geliyor:)


Sıra beklemek mi???
Romantizm mi???

Yukarı çıktığımızda Royal Palace, Matthias Kilisesi ve benim bayıldığım Fisherman's Bastion sırayla gezilecek yerler oldu. Budapeşte için en güzel manzara resimlerinin kesinlikle Fisherman's Bastion'dan çekildiğini söyleyebilirim. Birde oranın o tarihi havası sizi alıp yıllar yıllar öncesine götürebiliyor. Burada uzunnnnca bir fotoğraf molasından sonra yeni istikametimiz olan Peşte tarafındaki Parlamento binasına doğru 16 no'lu otobüse biniyoruz.

Saray önündeki askerler, nasıl da üşüyorlar!!!

Neredeyse her Avrupa şehrinde olan Veba heykeli..


Matthias Kilisesi


Balıkçılar Tabyası bence görülmeye değer bir yapı, en güzel Budapeşte fotoğraflarının alındığı lokasyon.Bu poz da çok eğlenceliydi, tabi hepimizin havadaki halini yakalamak için birkaç deneme yaptığımız doğrudur...


Chain Bridge'den geçiyoruz ve hemen köprü bitiminde iniyoruz, buradan da 2 no'lu tramvay ile 2 durak giderek Parlamento binasına varıyoruz, yine ihtişamlı bir bina karşılıyor bizi.

Parlamento binasının önünden Tuna nehri kıyısına gidiyoruz, burada da Ayakkabı heykelleri karşılıyor bizi, Yahudilerin vurulurak nehire atıldığı yere böyle bir anıt yapmışlar. Ayakkabılar biraz küçük geldi bana, acaba gerçek boylarında mı yapıldı merak ettim doğrusu...  Burası turistlerin akın ettiği bir bölge görülmeye değer ilginç bir anıt olmuştu bence.

Parlamento binasının hemen önündeki metro durağından aşağı iniyoruz, M2 ile Deak istasyonuna gidiyoruz, Deak dağıtım istasyonu, metroların birleştiği ve kontrolün çok sıkı olduğu bir durak. Deak'tan  sarı hat olan M1 ile Hosok Tere'de iniyoruz. Hemen karşımızda Kahramanlar Meydanı var.

Bu meydanda zaman geçirip biraz fotoğraf aldıktan sonra biz Kapalı pazara geçtik, ama yolun karşısına geçip Andrassy bulvarında hem yürüyüş hem de alışveriş yapabilirsiniz.

Kapalı pazar yolumuz ise metro ile Deak ,  sonrasında M3 ile Kalvin , sonrasında M4 ile Fovam durağında inmek oldu. Kapalı pazarda yakınlarınıza ve kendinize almak için çok çeşitli hediyelik eşya bulabilirsiniz, hatta fiyat olarak Vaci Utca'dan daha uygun diyebilirim. Benim birde tercihim paprika biberlerden oldu, şirin şirin paketlenmiş biberlerden alıp burada kullanmaya başladım bile. Bu pazar yerli halkın da gelip manav, şarküteri alışverişi yaptığı, acıktıklarında ayaküstü karınlarını doyurabildikleri bir yer, gezilip görülmesi uygundur :)


Bundan sonra bizim için serbest zaman başlamış oldu, aslında gezilecek daha çok yeri var ama yeterli derseniz, sizde kendinizi şımartıp Spa deneyimi yaşayabilirsiniz.


Gelelim yediklerimize, ben bir şehri araştırırken mutlaka neresi en güzel yemeği yapar ısrarla ararım, yemek zevklerini öğrenmeden gelmem.

Matyas Pince bunlardan biri oldu, aslında turistik yerleri değilde daha lokal olanları seviyorum ama buranın da yorumları çok iyiydi, zaten bizde çok beğendik. Yemeğimizin ardından da gelen dans ekibi Macaristan'ın yerel müzikleriyle eğlenmemizi sağladı.

Gulaş çorbası, bize hiç de uzak olmayan bir lezzet, et yemeğini çorba olarak getiriyorlar, ismin ilk hali Kulaşı çorbasıymış. Birçok kelime gibi buda biz Türklerden geçmiş...

Daha sonra ben geyik eti denedim, harikaydı, pişmesi biraz uzun sürsede beklemeye ve yemeye değer.

Ve 2. gün kendimizi teslim ettiğimiz İtalyan lokantası, Ristorante Pizzeria Etterem,  burada da hepimiz değişik yemekler aldık, ama mutlu olmayan yoktu sanırım. Hepsi çok güzeldi.

İki restorantta Vaci utca'ya çok yakın mesafede olduğu için tercih noktasında ilk soradaydı bizim için.

İyi gezmeler...


4 yorum:

 1. Budapeşte, gerçekten çok güzel bir şehir ve gezilecek bir çok yere sahip. Yazınız çok güzel, keyifle okudum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir.Tekrar gitmiş gibi olduk:) Ben gItmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu ve fiyatları uygundu. ( www.budapestetur.com ) Vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derİm. Hele bizim gibi kalabalık grup ve çocuklar var ıse çok fazdalı.Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergona gelmişken gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik...

  YanıtlaSil
 3. Harika bir yer.Kesinlikle gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında.Gezi listenize Budapeşte'yi eklemelisiniz.

  YanıtlaSil
 4. Oldukça güzel bir paylaşım olmuş.Teşekkürler.

  YanıtlaSil