1 Eylül 2014 Pazartesi

İskenderiye Kütüphanesi nasıl yandı?

İskenderiye kütüphanesini görmesemde ününün tüm dünyaya yayılmış olduğunu biliyorum. Tabi antik çağlarda olan el yazması hazinesi içeren kütüphaneden eser yok. 2002 yılında yıkılan bu eser tekrar yapılmış ama baya modern bir görüntüsü var.

Haftasonu izlediğim "Agora" filmide tam bu dönemleri anlatıyor. M.S. 391 yılında geçen bu filmde filozof Hypatia ayrıca ünlü bir astronom ve matematikçi.Öğrencilerini iyi bilgilendiriyor, yönetim seviyesine çıkacak insanlar yetiştiriyor.
Kütüphane yıkılmadan önce bazı el yazmaları buradan çıkartılmış, bunlar nerede acaba?Yunan olan Hypatia İskenderiye Valisi Orestes ile çok yakındı. Hristiyanlar ise bunu İncilden okudukları bölümle  "Bir kadından birşey öğrenilmez..." şeklinde Orestes'in Hypatia tarafından etkilendiğini söyleyerek onu aşağıladılar ve üzerine gittiler. Halk Hypatia'yı dinsiz ve şeytan olarak nitelendirirken, Vali Orestes onu ölene kadar savundu.

Bir de halkın Parabolaniler denilen koruyucuları var, bunlarda nerede sıkıntı varsa oraya gidip kavga ederek, kılıçlayarak halkı kurtarma hevesinde olan keşişlerdir. Zaten Hypatia'nın sonunu hazırlayanlarda bunlar oluyor, nedeni ise Hypatia'nın Hristiyanlığı kabul etmemesi,dinsiz olması.

Yahudilerle de düşmanlar tabiki.

Zamanlar değişsede din kavgası, kadının aşağılanması değişmiyor malesef. Bu filmde onu gördüm. Gerçek bir hikaye olduğundan soluksuz izledik diyebilirim. Tarihi konulara düşkünlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Hypatia'nın çok ünlü bir gökbilimci olduğu, hatta dünyanın elips yörüngede gezdiğini bulduğu söyleniyor. Fakat günümüze gelen ve bunu kanıtlayan hiçbir belge yok.


2 yorum:

  1. Hatirliyorum bu filmi, cok acayipti aklimda kalanlar, özellikle böyle bir sürü olaylar oldugu halde kamera git gide uzaklasip yildizlara kadar gelince insanlarin yaptiklarinin ve yasananlarin aslinda nekadar önemsiz oldugunu anlamistim :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok güzel yorum, kesinlikle etkileyici bir filmdi.

      Sil