18 Ağustos 2014 Pazartesi

Epcot Geleceğin Dünyası

Eğer Mickeylerden sıkıldıysanız burası sizin için ideal, çünkü hem Disneydesin hem de farklı bir ortamda.

Gelmeden önce burayı çok merak etmiştim, gelecekte yaşamak gibi bir dünya yazılarını okumuştum. Aslında çok güzel ama ben Universal ile kıyasladığımdan Disney'in artık teknolojik olarak biraz daha atak yapması gerektiğini düşünüyorum.


Gelelim burada nelere binmek gerektiğine, öncelikle hemen Fast Pass noktası bulunmalı, sonra yine heyecan dolu aktivitelere randevu alınmalı. Bunlar:
1-Spaceship Earth
2-Test Track
3-Mission Space

Yine bizim yaptıklarımız...

FUTURE WORLD EAST

Spaceship Eart-1

Burada aslında heyecan yok ama çok kalabalık olduğundan mutlaka sıra alınması gerek, biz Fast Passımızın olduğu aletlerde o kadar havalıydık ki, kendimizi Business clas hissediyorduk. Burada 2 kişilik ray üzerinde giden kabinlere biniyorsunuz, yıldız, göktaşı,dünya görüntüleri ile karanlık olan uzayda hareket ediyorsunuz. İnmeye yakın kabinde bulunan ekranda nerede oturduğunuz, nelerden hoşlandığınız gibi sorular soruyorlar. Kabine binerkende sizin fotoğrafınızı çekiyorlar. En sonunda sizin hayal dünyanızdaki şeyler ne ise onun videosunu çekiyorlar. Ve bunu mail atıyorlar size.

Çıktıktan sonra kocaman bir ekran var, dünya resmi üzerinde yine o sırada kabinlere binenlerin fotoğrafları var, hepsi kendi ülkesine ışınlanıyor. Güzel bir deneyimdi.
videoMission:SPACE-3

İlk önce uyarmam lazım ki, yolculuklar da midesi bulunan, başı dönenler buna binmesin. Çünkü bildiğiniz uzaya fırlatılıyorsunuz. 4 kişilik kabinlerde , herkesin bir görevi var.
 Pilot- mühendis-komutan-navigator.  Benim görevim komutanlıktı:)

Bindiniz kabin oturduğunuz yerde hareket ediyor, uzaya fırlatma anında o kadar basınç veriyorlar ki o sırada ve indikten sonra başım dönüyordu. Sonra soğuk hava, sıcak hava , uzayda karşılaşabileceğiniz sıkıntılarla dolu bir yolculuk geçiriyorsunuz. En sonunda Mars'a iniş yapıyorsunuz. Bence harikaydı, ama baş dönmesi ihitmalini unutmayalım.

Advanced Training Lab-4

Burada da atari oyunları gibi, ama tabiki değişik dünya ve uzayla ilgili oyunlar var.

Test Track-5

Muhteşemdi!!!   Burada öncelikle kendi Chevrolet'inizi tasarlıyorsunuz.  Arabanın boyutundan rengine, jantlarından egsoz borusuna kadar. Sonrada o arabaya biniyorsunuz. Araba 4 grup oluyor, bu 4 grubun tasarladığı araba yarışıyor, en sonunda kimin 1. olduğu ekranlarda yazıyor.

Ve tabiki hız testi inanılmaz güzeldi...FUTURE WORLD WEST

Soarin-14

Bu sefer dünya şehirlerinde geziyoruz. 6 kişi yanyana oturuyoruz yukarıdan emniyet sistemi iniyor ve siz havalanıyorsunuz. Kimi zaman bir paraşütlünün peşinde kimi zaman sörfçülerin arasında buluyoruz kendimizi. Golden Gate köprüsünden geçerken keşke Boğaziçi köprüsünü de ekleselerdi diye düşünmeden geçemiyorum tabiki.

Living with the Land-15

Bot turu ile çeşitli bitkilerin, balıkların yaşam alanlarını geziyorsunuz. Bitkilerden isimlerini duymadıklarımda vardı, çok ilginç yetiştirm metodu olanlarda. Çok güzel bir sera kurmuşlar bazıları evde uygulanabilir diye düşünüyorum.The Circle of Life-16

Sinema tadında bir gösteriydi. Ağaçların kesilmemesi, sularımızı dikkatli kullanmamız gerektiği ile ilgili. Aslan kralın görüntüsü de vardı, kükremesini oğlum için çektim, çünkü o da bize aslan gibi kükrüyor:)

WORLD SHOWCASE

Burada ülkelerin minyatür halleri vardı, çok büyük bir alana yayılmış 11 ülkeyide gezdik, hepsinin şapkalarını giydik, fotoğraf çektirdik. Durucuk ilk ülkede bir resim aldım, her ülke o resmin arkasına kendi bayraklarını çizdi Disney karakterleri ile.

Burada en çok İtalyada vakit geçirdik, harika bir pizza yedik. Gerçek İtalyanların olduğu restorantta sessizce ve hızlı olarak bitirdik pizzamızı.

İtalya'da Prada butik bile vardı:)

                                                           Pizzamız gelmiş hoşgelmiş.


Ayrıca her ülkenin kendisine ait neyi o varsa orada sergilenmiş. Mesela hiç alkol olmayacağını düşündüğüm Disneyde tekilabar, bira evi, sake evi gibi ülkelere has içkiler vardı. Burada 2 alete giriş yaptık , önce aletler sonra şapkalar:)


Gran Fiesta Tour Starring The Three Caballeros-30

Meksika yanardağının etrafında, yerlilerle yapılan bir gezi.


Maelstrom-31

Norveçli balıkçıların hayatlarının içinden geçtik. Korktukları göl canavarını gördük.

                                                                          Meksika


Norveç


                         Çin

                                                   Ünlü çin ordusu harakiri yapmadan önce.Almanya


Almanlar her zamanki ciddi, şirinlikten uzaklardı:)

İtalya  


Ünlü Venezia meydanı.

Amerika
Japonya

Fas
                                   

 Fas sokakları

KanadaFransa


Bon Apetit Ratatoille

İngiltereNot: Verdiğim numaralar haritada olanlardır.

2 yorum:

 1. Didemcim ah nasil pisman oldum simdi Epcot a gitmedigime. Harika vakit gecirmissiniz. Ben bu fast pass olayini merak ettim. Detayli anlatirmisin nasil yaptiniz, nekadar odediniz vs. aklimda olsun diger parklar icin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülçincim Fast Pass Disneylerde ücretsiz, gittiğinde kioskları var oradan veya iphone'a indirdiğimiz application var oradan randevu alıyorsun. Sadece 3 rezervasyon yapabiliyorsun, 3 alete de binince rezervasyon hakkın açılıyor sonra yine başka aletlere rezervasyon yaptırabiliyorsun.


   Biz Universal'de de Fast Pass bilet aldık o çok daha iyiydi. 2 parkı 1 güne sığdırdık!!! Ama yüklü bir fiyat ödedik (2 kişi 511$ ) , başka günümüz kalmadığından koşturarak tüm aletlere bindik. Universal de aldığın FP biletiyle Harry Potter hariç hepsinde geçiş önceliği vardı.

   Sil