20 Haziran 2014 Cuma

15. Ay

Beyaz bey artık büyüdüğü için klasik pozumuzu çekmek kolay olmuyor,  oturmuyor çünkü sandalyede. Bu yakalayabildiğim en iyi pozu.
82 cm ve 11 kg ile bitirdi 15 ayı Beyaz, o günde babalar günüydü. Burak'ın ve tüm babaların babalar gününü de buradan kutluyorum.
Canım babamı da çok özlüyorum tabi...

Beyaz neler yapıyor?
Hayvan sesleri, araç sesleri çıkartıyor.
Top oynaması artık ileri boyutlara çıktı, mesela dün parka diye indik 45 dk futbol sahasında maç yaptık oğlumla.
Malesef geceleri uyanıyor, bizim yanımızda yatarken daha sakin olabiliyor.
Bana aşırı düşkün oldu.
Birkaç yeni kelimesi var, hergün de konuşmasını geliştiriyor gibi.
Bizi taklit edebiliyor.
Yemeği az , meyveyi fazla yiyor.
Bugün bardaktan su içmeye çalıştı, tabi ki üzerine döktü, ama benim çok hoşuma gitti.
Koltuk, sehpa hepsinin üzerine çıkıyor.

15. ay belirtileri

Bebeğiniz büyük ihtimalle yürümektedir. Unutmayın hala öğrenme aşamasındadır, sık sık düşebilir ama izin verirseniz ayağa kalkmayı başarır. Yürüyebildiği için, koşmaya çalışır. Geri geri yürür. Eğilerek istediği herhangi bir şeyi alabilir.  
Bir bebek için zor olan hareketleri yapmaya çalışır. Raftan bir kitap alıp sayfalarını karıştırabilir. Telefonla konuşur gibi yapabilir. Sizi taklit eder. Bunları oyuna dönüştürür.  
Basit komutları anlar ve yerine getirir. Küçük bir bardaktan içebilir. Kalemle çizgiler çizebilir. 
Dört ile altı arası kelime söyler. Kelimeleri beklenenden azsa endişelenmeyin, bebeklerin çoğu, özellikle de erkek bebekler, ikinci yaşın ortasına doğru konuşabilirler. 
İstediği bir şeyi işaret ederek gösterebilir. Top oynar. Sakladığınız bir oyuncağın yok olmadığını bilir ve tekrar çıkarıldığında hatırlar. Ona renkli kitaplar alın ve kitaplarla tanışmasına yardımcı olun. Bir rafa sadece onun kitaplarını yerleştirin. Kendi kendine alsın, incelesin ve yerine koysun. Birlikte okuyun, resimlerine bakın. Sorular sorarak onun da katılmasını sağlayın. “Kedi nerede? Evet burada, kedi ne yapar? miyav, evet bildin bebeğim” gibi.  

1 yorum: