8 Nisan 2014 Salı

Eshab-ı Kehf

Ayağımın tozuyla canım arkadaşım Ebru'nun da davetiyle iş çıkışı Eshab-ı Kehf'e gittik. Tabiki oğlum Beyaz da bizimleydi. Adana'dan yaklaşık 45 dakikada gidiliyor Eshab-ı Kehf'e.
Yedi uyurlar diye bilinen E.K. mağraları tüm dünyada 33 taneymiş, 4'ü Türkiye'de bulunuyor: Efes,Afşin,Lice ve Tarsus.
Efsane tüm dinlerde yazılmış, 300 yıl boyunca 7 kişi ve köpekleri Kıtmir uyumuşlar. Allah'a inandıkları için zamanın imparatoru bu kişileri öldürmek istemiş, zindana attırmış, bu zindandan kaçan gençler mağara bulup içine sığınmışlar. Gelip kendilerini gören askerler şaşırmış ve mağaranın ağzını kaya ile kapatmışlar imparatorun emriyle. Ne de olsa eninde sonunda ölecekler diye, işte burada Tanrı'nın mucizesi ile 300 yıl uyumuşlar.
Sonra ilahi bir şekilde uyanmışlar, yemek almaya gittiklerinde zamanın geçtiğini farketmişler. Sonra 9 yıl daha uyumuşlar.

Bizim gittiğimiz mağarada ayrı ayrı oluklar vardı, sanırım her olukta biri uyuyordu. Mağara girişinde ise kocaman köpeğe benzeyen taşlaşmış bir yapı var, bu da mağara girişinde yatan Kıtmir olarak adlandırılıyor.

Kuran'da anlatılan bu olayda şöyle devam ediyormuş, üzerlerine bina yapın, bunu bilenler mescit olarak yapacağız şeklinde bildirmişlerdir.

Tarsus'ta da aynen böyle, özellikle Kadir gecesi , Kurban bayramı adım atmanın mümkün olmadığı bir yer E. K. , bize de bu kadar yakınken gidip dua etmek, bir de dualarımızın kabul olduğunu görmek ruh detoksu sağlıyor bana.
Anne-oğul selfie miz:) Bu ara taktım selfielere...

Beyaz mağaranın içinde etrafı incelerken, nemli mağara tabi heryerden sular akıyordu çocuğun ilgisini çekmemesi zor.

İnsanların ibadet ettiği yer bizim için oyun alanı oldu:)
Işık saçan Ebrumuz ve biz.1 yorum: