21 Mart 2014 Cuma

Meningokok Menenjiti!!!

Malesef ülkemizde 17 aylık bir bebeği aramızdan alıp götürdü bu hastalık. Bende doktorumuzun tavsiyesiyle Meningokok menenjitinin aşısını yaptırmaya karar verdim. 12 ay asilariyla  birlikte yapıldı. Aşı ve iğneyi hiç sevmem canım oğlum ama sen hastalanma diye yaptırmamız zorunlu.

Bu aşılar A,C,Y,W135 isimli 4 adet meningokok grubu içerir. Yan etkileri ise, aşı uygulanan noktada hassasiyet ve kızarıklık, iştah kaybı, halsizlik gibi etkileri olabilir. Ayrıca Guillan-Barre sendromu nadir de olsa görülmüş. GBS olan kişilerde de aşı önerilmiyor. 

Ben tek doz olan aşıyı yaptıracağım, birde bunun 2 dozluk olanı var. Daha az iğne daha az acı... 3'er arayla 2 doz yapılıyor, içerikler aynı. Bir süre tek dozluk aşı piyasada bulunmuyordu. Ama şimdi var mutlaka herkese ve her hastama tavsiye ediyorum.

Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş ve bu ağır hastalığa en açık konumda olanlar ise bebeklerdir. Aşının, bebeklere de uygulanması mümkündür. 9-  23 aylık bebeklerde, 3 ay ara ile 2 kez uygulanmakta; 2-11 yaş arasında ise bir kez uygulanmaktadır. Genç ve erişkinler için tekrar dozu üzerine çalışmalar devam etmektedir. Aşının koruyuculuğu %90-100 arasında seyretmekte, yani son derece iyi bir koruma sağlamaktadır. 

1 yaşını geçmiş bebeklerde tek doz uygula yapılabiliyor. 

Karma aşıları yapılmış, aşı takvimine harfiyen uyulmuş çocuklar, mikrobik nedenli menenjite karşı korunmaktadır. Ancak karma aşılar, menenjitin başka bir türü olan 'Meningokok Menenjiti' mikroplarına karşı koruma sağlayamamaktadır. Meningokok, son derece ağır seyreden, oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Vakaların %20'sinde ölüm görülebilmektedir. Meningokok, 5 yaşın altı ile 15 ile 20 yaşlar arasındakilerde daha sık görülmektedir. İnsanların toplu olarak yaşadığı yaşadığı yaşadığı yerlerde; Kışlalarda, kamplarda, yurtlarda ve ya Hac kafilelerinde bulaşma riski artmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi sorunu olan (HIV vs.) insanların bu mikroba karşı hemen aşılanması gerekmektedir. Enfeksiyonun sık görüldüğü ülkelere (Afrika, Hindistan vs.) seyahat etmesi gereken insanların da aşılanmaları büyük önem arz eder.

Dolayısıyla ergen çocuklarda da yapılmasında fayda var bence. Hac mevsimi yaklaşıyor, uçaklarda gidilen yerde çok insan oluyor, bu ziyareti gerçekleştirecek olanlar da yaptırırsa kendilerini korumaya almış olabilirler. 


Bu takvim de Asm'ler tarafından çocuklarımıza uygulunan aşılardır.

Sevgiler
Eczacı Didem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder