17 Mart 2014 Pazartesi

14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.
İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisiHikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.
1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu. (Bilgi Vikipedia'dan)

Bizde Batıkent ailesi her yıl olduğu gibi bu yılda Şato restaurantta yemek düzenledik. Doktorlarımızın çoğu katıldılar güzel de geçti. Ev sahipliğini yaptığımız gece gerçekten çok  güzeldi.
Gecemizden görüntüler.

Batıkent ailesi olarak meslekte 40. yılını doldurmuş olan doktorlarımıza hediye ve plaket verdik. Fotoğraftaki doktorumuz KBB uzmanı Selahattin Türkoğlu.
Daha sağlıklı yarınlara uyandığımız bayramlar dilerim.
Sevgiler Didem


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder