6 Şubat 2014 Perşembe

Gökçeada (imroz) günlükleri 1

Burak'ın askerliğiyle girdi hayatımıza Gökçeada. İsmini duyunca bir ferahlık geliyor eminim herkese, bana da öyleydi çünkü. Burak gitmeden nasıl gideceğini google'a sorduk, birde ne görelim 18-19 saatlik yol görünüyor. Yanlış hesap mı acaba diye düşünürken, arabanın navigasyonundan da aynı saatleri alınca inandık , sanırım Adana'dan gidilebilecek en uzak nokta burasıdır dedik. Burak toparlandı, arabasını doldurup yola çıktı. Yolda giderken konuştuğumuz mevkiler, feribot saatleri artık  hayatımıza girmişti. Çanakkale'den Kilitbahir ya da Eceabat'a geçiyorsunuz. Kilitbahir 7 dk , Eceabat 15 dakika sürüyor. Oradan arabayla Kabatepe'ye geliyorsunuz ve Gökçeada için feribot bekliyorsunuz. Bu yolculukta denizin dalgalı olup olmamasına göre değişiyor, 1 saat 15 dakika gibi sürüyor. Bu kadar meşakketli yoldan sonra insanın adadan çıkası gelmiyor tabiki:)
Burak oraya yerleşip ev tuttuktan sonra biz oğlumla gittik adaya. Ben sevdim adayı, bu şekilde hayatımıza girmese kesinlikle gitmezdim herhalde. Ama Türkiye'nin nadide yerlerinden biri bence. Fakat yatırım yapılmamış biraz bakir kalmış. Yani uzun süreli insan kalamaz bence, ama İstanbul'dan tası tarağı toplayıp gelen insan sayısıda az değildi.
Adalılardan dinlediğim ve okuduğum kadarıyla, burası tarihin baya eski zamanlarından beri çok çeşitli uygarlıkları ağırlamış. Kimler gelmiş kimler geçmiş. Şu anda Rumlar ve Türkler birarada yaşıyorlar. Ama Rum sayısı baya azalmış durumda. Adada 365 tane irili ufaklı kilise ve manastır bulunuyor. Bu kiliseler hiç ummadığınız yerlerde tarihi eser olarak karşınıza çıkabilir. Birkaç tanesi bana korku filmini bile andırdı, etrafta hiçbir şey yok sadece ufak bir kilise!!!
16 Temmuz günü gittiğimiz Mustafanın Kayfesinin yanındaki kilisede ayin vardı. Maria günüymüş o gün, ismi Maria olanlar toplanırmış her sene ve ayin yapılırmış.  Papazların geçisi, mumları yakmaları, ilahi okumaları fln böyle bir ana tanık olduğum için sevindim.


Eski feribotla adaya geçmek daha fazla zaman alıyordu.
Arkadaki teyzelerin hepsi Maria..
Devamı gelecek..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder