7 Kasım 2013 Perşembe

Dubai notları vol 1

Bebeğimizle birlikte ilk yurtdışı maceramız Dubai oldu. Uzun bir uçak yolculuğunun ardından sabahın ilk saatlerinde Dubai'ye indik. Aslında aktarmalı olarak 2 uçak yolculuğu yaptık, ilkinde bebiş uyumadığı için kulakları ağrıdı sanırım ve sürekli ağladı. Halbuki uçağa alışıktır ama her zaman aynı olmuyor. 2. uçakta daha rahat gittik nispeten Beyaz'ın uyku saati gelmişti. Pasaport kontrolüne geldiğimizde bizim bebekli olduğumuzu gören Arap memur bize yeni bir sıra açtı ve beklemeden pasaport kontrolünden geçtik. Arap memurları uzun beyaz elbise ve terliklerle geziyor, o kadar da rahat yürüyorlar ki, elbisenin kendilerine bir özgüven verdiği belli oluyor. Ayrıca göz taraması filanda yapılmadı. Ama Dubai'de karşılaştığımız bazı Türklerden uzun uzun göz taraması yapıldı çok bekledik diyenler oldu. Havaalanından çıkmadan önce AED aldık. 1 AED= 0.55 TL olarak hesaplayabilirsiniz. Daha sonralarda da para bozdurmadık çok fazla genelde kredi kartı kullandık o bize daha mantıklı geldi En azından bir kere kur farkı vermiş oluyorduk. Sabah çok erken olduğu için tur bizi bir Türk simitçisine götürdü. Bizim Türkiye'deki gibi olmasada yine güzeldi simitler. Bebekle olduğumuz için turu tercih ettik, daha kolay olur diye düşünmüştüm ama tur sonrasında kendimizde gelebileceğimizi anladım. Şehiri panoramik olarak gezdik, Atlantis oteli, Palmiye adası, 7 yıldızlı Burj el Arab'ın bulunduğu Jumeriah plajı... Tabi ki fotoğraf çekimi için aralar verdi tur otobüsü...
Atlantis oteli, dışarıdan çok ihtişamlı görünüyor, aslında otelde ihtişamlı ama bizim burdaki otellerde hiçbir konuda altta kalmaz bence.
 
Burj el Arab oteli ve Jumeriah plajı. Otelin helikopter pisti var ben onu yıllarca tenis kortu sanıyordum, meğersem sadece reklam için bir kere tenis kortu şekli verilip fotoğraf çekilmiş.
Palmiye adası, bir çok otel ve yazlık sitenin bulunduğu sonradan yapılmış bir ada.

Turdan sonra kendimizi Mall of Emirates'e attık. Hava 40 derece olmasına rağmen kapalı alanlar (otel, alışveriş merkezi) buzzzz gibiydi. Oralarda hep uzun kolluyla dolaştık. Normalde burasıda eskiden çok talep gören bir alışverşi merkeziymiş fakat yenisi açılınca 2. sıraya gerilemiş. İçeride çok güzel restaurant cafeler var. Birde kayak merkezi kurmuşlar içeriye. insanlar bu havada kayak, kızak yapıp kartopu oynayabiliyorlar. Paranın gücü ile yapılabilecek bir merkez.Fiyatlar bize Türkiye ile kıyas yapınca pahalı geldi.  İphone 5 s aldık öncelikle, ama tekstil konusunda kendi ülkemizi tercih ettik.
Akşam gece Dubai turuna katıldık, yine çocuklu oluşumuzdan bunu turla yapmayı tercih ettik. Medinat Souk gece eğlencesi müziği olan bir yer, insanlar gayet süslenmiş olarak geliyorlar buraya. Sanırım içkide içilebiliyor burda. Dubai'de içki bir çok yerde yasak. Bu çarşının içinde hediyelik eşyalar da satılıyor, ben burdan alışveriş yaptım. Souk çarşı demekmiş bu arada...
Medinat Souk 
Ve 19.00 dan itibaren her yarım saatte 5-10 dk olarak yapılan Burj Khalifa'nın su dansı gösterisini izledik. Dubai'ye kadar gtmişken görülmesi gereken bir gösteri bence.
Burj Khalifa

Dubai notlarım devam edecek...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder